Meble jak odnowić

Odnawianie mebli to dobry sposób na zachowanie ich przy życiu. W końcu to, że wyglądają nieco gorzej, niż na początku, nie oznacza że czas się ich pozbyć. Nie, czas je odnowić.

Odnawianie mebli drewnianych

W przypadku mebli drewnianych sprawa jest łatwiejsza oraz pozwala na większą kreatywność. Meble, jak odnowić je żeby były ciekawe i ładnie się prezentowały to nie żaden skomplikowany proces. Drewniane szafki, szafy, komody i półki można przede wszystkim szlifować, zmieniając nieco ich powierzchnię. Szlifowanie pozwala na poprawienie koloru oraz podkreślenie słoi drewna, które są naturalną ozdobą. Można także zmienić łatwo kolor, ponieważ malowanie drewnianych mebli farbami daje ciekawe efekty. Drewno bardzo dobrze chłonie farbę, sprawiając że kolory są intensywne. Do tego drewniane słoje często nadają całości nietypową fakturę. Innymi możliwościami w przypadku drewnianego umeblowania jest jego lakierowanie, politurowanie, woskowanie. Poza szafkami i komodami lub szafami odnowić można także krzesła, np. malując każde na inny kolor, prosty a ciekawy zabieg.

Odnawianie mebli z okleiną

Nieco odmiennie wygląda sytuacja z meblami, które są pokryte różnego rodzaju okleiną. Dotyczy to nie tylko typowych oklein, ale również folii i laminatów. Są one śliskie, a to oznacza że pomalowanie ich nie jest proste, wymaga zazwyczaj specjalnych farb i bardziej profesjonalnego podejścia, niż przy malowaniu zwykłego drewna. Meble z takimi okleinami najczęściej można znaleźć w kuchni, ponieważ są one łatwe do wycierania. W kuchni jest to bardzo istotne. Odnowienie nie jest jednak niemożliwe, zwłaszcza że przez lata okleina zmienia kolor. Przed malowaniem specjalną farbą należy meble dobrze przygotować, czyli umyć oraz zmatowić używając papieru ściernego. Dobrze nadaje się do tego emulsja akrylowa, ale jeżeli nie ma się pewności co do jej stosowania można zasięgnąć rady w sklepie. Malowaniu może podlegać każda zewnętrzna część szafek, półek. Środek warto zostawić w oryginalnym kolorze, ciekawie to wygląda.