Dlaczego białe meble żółkną?

Biel to kolor często stosowany w przypadku mebli. Do salonu, do sypialni, do kuchni są często wybierane. Choć pięknie wyglądają ich posiadanie wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem.

Wykorzystanie białych mebli

Elegancja, estetyka, wnętrze jak z katalogu to wszystko można uzyskać dzięki białym meblom. Obecnie są one niezwykle modne, dopełniając zarówno styl skandynawski, jak i nowoczesny, industrialny. Komponują się z różnobarwnymi dodatkami albo z czernią i grafitem, wraz z drewnem tworzą ciepłe wnętrze, w którym można cieszyć się odpoczynkiem. Coraz częściej są również wybierane do kuchni. Jasne drzwiczki szaf i szafek powodują, że pomieszczenie staje się jaśniejsze, dając złudzenie większej przestrzeni. Okazują się zaskakująco praktyczne, choć wiele osób sceptycznie podchodzi do bieli, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których wszystko szybciej się brudzi, obok pieca, garnków, jedzenia.

Żółknięcie białych mebli

„Białe meble na pewno ci zżółkną” – takie zdanie słyszy każdy, kto powie głośno, że chce je sobie kupić. Niezależnie od tego czy kupuje je do kuchni, czy do salonu. Meble białe mogą zżółknąć, jednak nie jest to zasada i nie dotyczy wszystkich. Żółknięcie związane jest przede wszystkim z kiepską jakością materiałów, z jakich zostały wykonane. Jeżeli zastosowana farba albo emalia są kiepskiej jakości, wówczas pod wpływem codziennego użytkowania, np. narażenia na tłuszcz, może dojść do zmiany kolorytu z bieli, na żółtawy. Początkowo przebarwienia wydają się łatwe do usunięcia, jednak im większą powierzchnię zajmują, tym jest to trudniejsze. Z czasem staje się niemożliwe.

Na rozwój żółknięcia białych mebli, poza zastosowaniem kiepskiej farby do drewna, wpływają także warunki, na jakie meble są narażone. W salonie bądź sypialni sprzęty o takiej barwie zmienią kolor znacznie wolniej lub w ogóle, z kolei w kuchni taka sytuacja może zdarzyć się szybciej. Meble, nawet najlepiej zabezpieczone, narażone są na ciepło, parę wodną, tłuszcz, a to sprzyja ich żółknięciu. Obecnie coraz częściej stosowana jest okleina wysokiej jakości bądź używany jest dobry lakier, jednak zdarzyć się może, że nawet on nie zabezpieczy mebli przed zmianą kolorytu.