Jak umeblować mieszkanie w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski znany jest ze swojego minimalizmu i względnego chłodu, który ma nadać domowi specyficzny charakter, ale i sprawić, by stał się on bardziej przestronny i nowoczesny. To najlepszy sposób, by umeblować małe mieszkania, gdyż nie tylko można uzyskać upragniony efekt, nie zagracając mieszkania, ale również optycznie powiększyć swój metraż mieszkalny. Meble skandynawskie są jednak często dobierane z nienależytą uwaga i małą roztropnością. Łatwo jest jednak zepsuć cały efekt, kupując meble mocno odstające od reszty lub zwyczajnie nie należące do tego stylu.

Kolorystyka mebli

   Skandynawie kojarzy się raczej z zimnymi ośnieżonymi górami, ewentualnie tajgami i przejrzystym niebem. Dlatego w stylu skandynawskim doskonale widziane są naturalne kolory nawiązujące do tej specyficznej topografii. Są nimi:

  • biel
  • błękit
  • ciemnoniebieski
  • brąz lub naturalne drewno.

   Dopasowując meble do tej kolorystyki możesz być pewnym, że uzyskasz efekt chłodu i optycznego powiększenia całego pomieszczenia. Są to jednak kolory również bardzo naturalne i nawiązujące do przyrody. Ma to duże znaczenie dla odpoczynku oczu lub samopoczucia, zwłaszcza, gdy mieszka się w mieście i do świeżej natury, ma się dość daleko.

   Najlepiej, gdy meble występują w kolorze naturalnym, bez zbędnych malowań. Oznacza to, że drewniane stoły i krzesła, półki lub inne meble, doskonale odnajdą się w stylu skandynawskim. Jednak dobór mebli, które za pomocą farby lub sklejki mają podane wyżej kolory, też sprawdzi się jak najlepiej. Najważniejsze, by nie wybierać tutaj żadnych nienaturalnych odcieni.

Struktura mebli

   Jak wiadomo meble skandynawskie są tworzone tak, jak i cały styl. Oznacza to tyle, że są przede wszystkim minimalistyczne i dość surowe w obejściu. W tych meblach nie odnajdziesz kolorowych klamek, wygrawerowanych wzorów i mebli z patosem. Najlepiej, by były wykonane w prostych bryłach bez jakichkolwiek udziwnień. Styl ten stawia przede wszystkim na funkcjonalność i praktyczność.

   Nie warto jest szukać najróżniejszych upiększeń i fantazyjnych wykończeń. To solidne i mocne meble, które będą służyć przez długie lata, lecz całe ich piękno to mocny charakter i minimalizm.

   Samo wykonanie jest raczej kwestią prostych i nieskomplikowanych rozwiązań. Chcesz szafkę kuchenną? To dostaniesz w tym stylu szafkę drewnianą lub białą, z dwoma drzwiczkami i dwoma półkami  w środku. Klamki będą małymi białymi gałkami lub chwytnymi rączkami. Wszystko to na solidnych nawiasach.  Bez zbędnych dodatków.

Jak meblować pomieszczenia?

  W tym stylu pomieszczenia są duże i przestrzenne lub takie sprawiają wrażenie. Meble to funkcjonale, zazwyczaj małe elementy (choć nie zawsze – przykład to biurko skandynawskie), które nie zajmują za dużo miejsca. Nie jest ich również za dużo. Stoją w potrzebnych miejscach, gdzie najlepiej będą pełnić swoją funkcję. W pomieszczeniach nie ma żadnych zbędnych dodatków. Jedyne co może sprawdzić się w takim pomieszczeniu, z ewentualnych dodatków, to dywan na podłodze, pod warunkiem, że jest w odpowiedniej kolorystyce, i stosunkowo prostej strukturze.

   Meble skandynawskie, są raczej proste, lecz zarazem bardzo funkcyjne i praktyczne. Druga taką kategorią jest ich silny charakter długowieczność takich mebli. Dzięki prostej i solidnej strukturze, meble w tym stylu są w stanie przetrwać wiele lat w doskonałej kondycji. Jeśli nawet niekoniecznie meblujesz dom w takim stylu, to warto mieć u siebie kilka takich mebli, gdyż możesz być pewna, że to najlepsza inwestycja dla domu na lata.