Jaki jest koszt budowy domu jednorodzinnego?

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie. Dlatego też przed jej rozpoczęciem konieczne jest jak najdokładniejsze oszacowanie kosztów, jakie będziemy musieli ponieść. Jak to zrobić?

Wykonanie kosztorysu to niezwykle istotny etap. Można zamówić go w pakiecie z projektem domu bądź też zlecić to zadanie kosztorysantowi. Wiąże się to z wydatkiem w wysokości około tysiąca złotych. Jednak dzięki niemu unikniemy sytuacji, w których nie będziemy mieli już pieniędzy, a do końca budowy będzie jeszcze daleko. Dokonując obliczeń, można również posłużyć się którymś z dostępnych w internecie kalkulatorów kosztów budowy domu. Pozwoli nam to zaoszczędzić sporo czasu.

Specjaliści tworzący kalkulatory budowlane oszacowali, że w 2018 roku (w stosunku do roku 2017) średnie koszty budowy domu – w zależności od stanu końcowego:

  •  do stanu surowego zamkniętego – o ok. 7%,
  •  do stanu deweloperskiego – o ok. 9%.

Szacuje się, że w roku 2019 wydatki te wzrosną jeszcze o 8,3-9,3%. Średni koszt budowy w 2018 r. wynosił 1800-3000 zł/m2, nie uwzględniając zakupu działki, mediów oraz wykończenia wnętrza. Dlatego też w 2019 roku należy spodziewać się cen w wysokości 1950-3280 zł/m2.

Koszty budowy domu jednorodzinnego ze względu na poszczególne parametry

Cena, jaką zapłacimy za nasze wymarzone lokum, zależna jest między innymi od liczby kondygnacji. Jeśli myślimy o budynku parterowym, trzeba się będzie liczyć z wydatkami w wysokości od ok. 136 tys. zł (za stan surowy otwarty), do ok. 253 tys. zł (za budynek w stanie deweloperskim). W przypadku domu piętrowego do 140 m2 ceny te będą wynosiły odpowiednio: 148 tys. zł – za stan surowy otwarty oraz 298 tys. zł – za stan deweloperski. Najwięcej zapłacimy za budowę domu piętrowego z piwnicą (do 198 m2) – odpowiednio 184 tys. zł i 348 tys. zł.

Prawidłowa wycena całości wydatków wymaga również uwzględnienia zakupu działki budowlanej. Są one jednak niezwykle trudne do oszacowania, ze względu na fakt, że ich cena zależy od bardzo wielu czynników (m.in. od lokalizacji i stopnia uzbrojenia). Dodatkowo trzeba jeszcze doliczyć koszty projektu, wykończenia i wyposażenia wnętrz oraz ogrodu. Są one zależne od indywidualnej woli inwestora.