Zbudować dom czy kupić?

W kolejnym etapie warto skupić się głównie na ogradzaniu placu budowy i wytyczenie granic budynku. Gdy już to zrobimy, możemy przystąpić do budowania fundamentów oraz izolacji podziemnych części. Następnie warto zająć się rozprowadzaniem kanalizacji i wykonywaniem podkładu betonowego. Aby wykonać te zadania, będziemy potrzebowali pomocy:

Tworząc własne lokum, stajemy przed koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji. Pierwszą z nich jest kupno bądź budowa domu. Zaletą tego drugiego rozwiązania są niewątpliwie mniejsze koszty. Zwłaszcza, że jeśli korzystamy w oferty rynku wtórnego, często i tak konieczne jest dokonywanie remontów lub wykończeń.

Stabilny koszt

Warto wiedzieć, że cena budowy domu jest stosunkowo niezależna od takich czynników, jak np. lokalizacja. W przypadku kupna gotowego budynku oferty znacznie różnią się w tej kwestii – po pierwsze będzie to zależne od miejscowości, w jakiej znajduje się inwestycja, po drugie od regionu Polski (domy w Rzeszowie są znacznie tańsze od domów np. w Rzeszowie).

Koszt rozłożony na etapy

Budowa domu daje nam dużo większy wpływ na kwestie finansowe. Możemy rozłożyć ją w czasie w dogodny dla siebie sposób. Odpowiednie rozplanowanie wszystkiego niejednokrotnie pozwala na brak konieczności brania kredytu lub stosunkowo szybką jego spłatę.

Wpływ na wystrój

Kolejną kwestią, jaką warto wziąć pod uwagę, jest zdecydowanie większy wpływ na wystrój domu, który sami budujemy. Kupując mieszkanie zastajemy już wykonany projekt, który zdecydowanie trudno zmienić – niejednokrotnie wymaga to prowadzenia dodatkowych prac budowlanych. Z drugiej jednak strony kupując mieszkanie unikniemy popełnienia błędów związanych z planami oraz kontrolowaniem przebiegu budowy, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko ponoszenia kosztów związanych z ich naprawianiem. Dodatkowo zyskamy również na czasie, w związku, z czym będziemy mogli szybciej przystąpić do dekorowania wnętrza. Kupno mieszkania niejednokrotnie daje nam również możliwość zwrócenia się do odpowiednich instytucji w razie wystąpienia usterek, oraz gwarantuje rękojmię.

Budowa domu jest niezwykle trudnym przedsięwzięciem. Wiąże się ze znacznie większą ilością formalności niż zakup gotowego budynku. Dodatkowo warto pamiętać, że każda okazja jest tak naprawdę inna. Dlatego też przed podjęciem decyzji warto przez pewien czas sprawdzać, co dzieje się na rynku nieruchomości w interesującej nas lokalizacji. Takie działanie może w istotny sposób zmniejszyć ryzyko podjęcia niewłaściwej decyzji.