Jak zbudować dom?

Budowa domu jest niełatwym przedsięwzięciem. Wymaga dużej wiedzy i niemałych kwalifikacji. Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych niespodzianek i kosztów, warto wcześniej dokładnie zaplanować poszczególne etapy. Nasze zestawienie powinno zawierać między innymi zakupy i przygotowania do kolejnej części przedsięwzięcia. Dzięki temu organizacja Twojej budowy będzie dużo bardziej uporządkowana i pozwoli na uniknięcie problemów.

Etap pierwszy

Pierwszym etapem budowy domu będzie uzyskanie zgody od odpowiednich urzędów. W tym celu konieczne będzie wykonanie projektu budowlanego. Następnie należy zebrać odpowiednią dokumentację i zdobyć pozwolenie na budowę. Odpowiednie dokumenty można składać w urzędach miejskich, powiatowych oraz starostwach powiatowych.

Specjaliści potrzebni na tym etapie:

  •  geodeta,
  •  geotechnik,
  •  architekt,
  •  projektanci przyłączy,
  •  wykonawcy przyłączy.

Kiedy już wykonamy te wszystkie czynności, możemy przejść do kolejnego etapu.

Etap drugi

W kolejnym etapie warto skupić się głównie na ogradzaniu placu budowy i wytyczenie granic budynku. Gdy już to zrobimy, możemy przystąpić do budowania fundamentów oraz izolacji podziemnych części. Następnie warto zająć się rozprowadzaniem kanalizacji i wykonywaniem podkładu betonowego. Aby wykonać te zadania, będziemy potrzebowali pomocy:

  •  geodety,
  •  wykonawcy podziemi,
  •  osób zajmujących się transportem m.in. piasku.

Następny etap obejmuje wszystkie czynności mające na celu doprowadzenie budowy do stanu surowego otwartego.

Etap trzeci

Gdy już wykonamy wszystkie zadania etapu drugiego, możemy przejść do murowania ścian oraz kominów. Następną czynnością powinno być wykonanie stropów oraz żelbetowych schodów. Na tym etapie wykonuje się również więźbę, układa pokrycie dachu oraz montuje rynny.

Aby wykonać te czynności, będziemy potrzebowali pomocy ekipy dekarskiej, murarsko-ciesielskiej, oraz osób zajmujących się wynajmowaniem odpowiedniego sprzętu.

Kolejne etapy budowy domu wiążą się z koniecznością wykonania instalacji i suchych tynków, a także prac wykończeniowych i montażowych. Zakończenia budowy dokonuje się poprzez złożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy i wniosku o nadanie numeru porządkowego, zameldowanie się i zamieszkanie.

Dodatkowo nie bez wpływu pozostaje wzrost wydatków na materiały budowlane. Nie dotyczy to wyłącznie samych ich cen, ale również spraw związanych z przepisami prawa budowlanego. Wymuszają one na inwestorach osiąganie określonego poziomu współczynnika Ep (czyli rocznego zapotrzebowania na pierwotną energię nieodnawialną w odniesieniu do jednej jednostki powierzchni, na której temperatura powietrza jest regulowana). W praktyce oznacza to konieczność zastosowania zarówno lepszego ocieplenia budynku i okien, jak i odpowiedniego ogrzewania.

Wspomniane przepisy mają równie duży wpływ na wzrost cen takich produktów jak okna PCV, wyposażenia kotłowni oraz materiałów służących do ocieplania. W związku z tym na koszt budowy domu mają wpływ ceny samych elementów podstawowego wyposażenia. Znacznie wzrosły również koszty usług takich jak tynkowanie czy montaż suchej zabudowy.

Nie bez znaczenia pozostają także problemy deweloperów w zdobywaniu działek pod inwestycje. Grunty są coraz droższe i trudniej dostępne, co stawia w złej sytuacji te firmy, które nie stworzyły wcześniej banku ziemi.